Miben tudjuk támogatni a gyerekek fejlődését? Mire számíthatsz, ha gyermeked jógázik?
- Jobban megy majd a tanulás.
- Könnyebben kezelik az érzelmeket.
- Kiegyensúlyozottabbá tesz.
- Javítja a koncentrációs képességet.
Mi történik egy gyerekjógán? Milyen egy gyerekjóga óra felépítése?
Mozgásra születünk! És mindent mozgás által tanulunk meg az életünk során.
Ha nagyon egyszerűen és röviden fogalmazzuk meg, a gyerekjóga mozgás, játék és mese elemek ötvözete. Talán meglepő, de nem a jóga a lényeg. Gyakorlatilag komplex mozgásfejlesztés történik az órákon, ahol lehetőség van mozgásfejlődésre, játékra és lelki feltöltődésre egyszerre.
Nagyon fontos, hogy a gyerekjógán nincs versenyeztetés. Mindenkit önmagához mérünk és elfogadjuk, hogy a gyermeknek adott napon vagy adottságait tekintve hol vannak a határai a feladatok elvégzése, a gyakorlatok kivitelezése kapcsán.
Az egyes jógapózok, illetve bármilyen, a jógaórán zajló tevékenység közben nem érezhet a gyermek fájdalmat, illetve bármilyen diszkomfort esetén lehetőség van valamelyik pihenő pózba helyezkedni.
A gyerekjóga hatásaként az óvodai, iskolai magatartásra és tanulásra is pozitív hatással vagyunk, azáltal, hogy megtanuljuk a helyes légzést, az érzelmek felismerését és kezelését, erősítjük az izmokat a helyes testtartásért, javul a koncentrációs képesség és feltöltődünk a mozgás, közös élmény által.
A gyerekjóga foglalkozások felépítése
A gyerekjóga egy ráhangolódással kezdődik, amely által mindenki megérkezik
az órára, elengedve minden más napi feladatot, történést.
Majd a bemelegítés azt szolgálja, hogy átmozgassuk a gerincet elsősorban.
Ezt követően nagymozgások és jóga gyakorlatok következnek. Mindig van
legalább egy gyakorlatsor is.
Ezután rövid, pár perces relaxáció következik.
A relaxációból való visszavezetés után van a játékidő.
Végül elköszönés (házi feladat, jutalmazás).
Azonban fontos meglátni, megérezni, hogy aznap mire van szüksége a gyerekeknek és lehet, hogy így a napi óravázlat feleslegessé is válik. Ezt elfogadjuk és rugalmasan végigviszünk egy olyan órát, ami aznap működik.
Kinek ajánlom a gyermekjógát?
A gyerekjóga minden gyermeknek javára válik. Ahol esetleg van valamilyen azonosított probléma a mozgásfejlődés kapcsán vagy más téren, azok a gyerkőcök is jógázhatnak, természetesen fontos tudatni a szülők részéről az oktatóval, ha van bármilyen olyan betegség vagy adottság, amely a jóga óra szempontjában fontos lehet. Ezért is szükséges egy rövid adatlap kitöltése az első óra előtt, amiből ezek kiderülnek.
Tagja vagyok a Gyermekjóga Oktatók Egyesületének.
Az órák a Jóga Móka, Csíki Mariann rendszerén alapulnak.
Gyermekjóga adatlap
GYERMEKGYERMEKJOGA-ADATLAP_24